آخرین اخبار : 

برق

تاریخچه

روستای گوگ ­تپه از جمله روستاهای کشور می­باشد که به فاصله ­ی کمتر از  ده سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی از نعمت برق بهره­ مند شده است. در سال ۶۶ طرح برق رسانی به روستای گوگ ­تپه مورد بهره­ برداری قرار گرفته و اکثر اهالی این روستا برای اولین بار لامپ های برقی را در خانه­ های خود روشن کردند.

گفتنی است سالها قبل از برق رسانی به روستا، عده ­ای از اهالی روستا اقدام به خریداری موتور (ژنراتور) برق می کردند و مورد استفاده قرار می دادند. ولی همانطور که عنوان شد، فقط عده ­ی بسیار کمی توان خرید این موتورهای برق را داشتند. در سال ۶۶ روستای گوگ­ تپه به شبکه سراسری برق کشور متصل شده و همه­ی اهالی روستا از این نعمت بهره ­مند شدند. و اکنون بعد از گذشت بیش از ربع قرن از افتتاح برق روستای گوگ ­تپه، تمام خیابان های اصلی و فرعی و حتی کوچه های کوچک و بزرگ این روستا مجهز به تیر چراغ برق بوده و موقع شب، هیچ کوچه و خیابان تاریکی را نمی­ توان در این روستا یافت.

 در سالهای اول برق­ رسانی، قبض های برق به صورت دستی صادر می­شد که در سال ۷۵ با مکانیزه شدن اداره­ ی برق، قبض های مشترکین هم بصورت کامپیوتری چاپ و صادر شد.

آمار و ارقام

طبق آمار اعلام شده از سوی اداره­ ی برق، روستای گوگ­ تپه ۵۵۵ مشترک دارد که شامل:

۱۹ اشتراک تجاری و صنعتی

۴ اشتراک اداری و نظامی

۹ اشتراک مذهبی و آموزشی

و ۵۲۳ اشتراک مسکونی و شخصی می­باشد.

متوسط مصرف

متوسط مصرف ماهیانه هر مشترک حدود ۱۲۷ کیلووات هست که برابر با ۱۵۲۴ کیلووات در سال ( برای هر مشترک) می شود. طبق این آمار می توان نتیجه گرفت متوسط مصرف کل روستا در طول یک­ماه به ۷۰۴۸۵ کیلووات و در طول یکسال هم به ۸۴۵۸۲۰ کیلووات می­ رسد.

 

جزئیات شبکه برق روستا

در سال های آغازین برق­ رسانی به روستای گوگ­تپه، شبکه برق این روستا تنها یک منبع تغذیه داشت که بعد از گذشت سالها و با توسعه چشمگیر روستا و افزایش تعداد خانوارها و مشترکین برق، دو منبع تغذیه ­ی دیگر نصب و مورد بهره ­برداری واقع شد. هم اکنون شبکه برق روستای گوگ ­تپه دارای ۳ منبع تغذیه می­ باشد. اولین منبع تغذیه در میدان فردوسی (سه راهی روستا) واقع شده است. دومین منبع تغذیه که البته قدیمی­ ترین منبع تغذیه ­ی برق روستا نیز می­ باشد در تقاطع خیابان امام و خیابان سعدی (نزدیکی اداره مخابرات روستا) که تقریبا مرکز روستا می باشد واقع شده است. و سومین منبع تغذیه هم در نزدیکی آرامستان (قبرستان) روستا واقع شده است.

مشکلات و کمبود­های برق روستا

منابع تغذیه­ی سه­ گانه برق روستای گوگ­ تپه هر کدام قدرت برق­رسانی تا فاصله ۳۰۰ الی ۴۰۰ متری خود را دارند. به عبارتی دیگر فاصله ­ی منبع تغذیه با مشترک نباید بیشتر از ۳۰۰-۴۰۰ متر باشد. از اینجا می توان نتیجه گرفت که فاصله هر منبع تغذیه با منبع تغذیه­ ی دیگر نباید بیشتر از ۶۰۰ الی ۸۰۰ متر باشد و به فاصله ­ی هر ۶۰۰-۸۰۰ متری (به طور متوسط به فاصله­ی هر ۷۰۰ متر) باید یک منبع تغذیه نصب شود. در غیر اینصورت مشترکینی که فاصله­ شان با منبع تغذیه بیشتر از این فاصله (۳۰۰-۴۰۰ متر) باشد شاهد افت شدید ولتاژ و عواقب ناشی از آن از جمله آسیب رسیدن به وسایل برقی خواهند بود.

همانطور که در نقشه ماهواره­ای زیر نشان داده شده است، فاصله منبع تغذیه ۱  (واقع در میدان فردوسی) با منبع تغذیه ­ی شماره­ ی ۲ (واقع در نزدیکی اداره مخابرات) حدود ۵۷۰متر می­باشد که نرمال و استاندارد است.

همچنین فاصله­ ی منبع تغذیه­ ی شماره ۲ با منبع تغذیه ­ی شماره ۳ (واقع در جنب قبرستان) در حدود ۷۵۰ متر می­باشد که این هم قابل قبول و نرمال است.

manba-taghzie

اما مشکل اینجاست که منبع تغذیه شماره ۳ که در غرب روستا واقع شده و اغلب برق مشترکین غربی روستا را تامین می­کند، با ورودی غربی روستا (از سمت شهر گرمی) بیش از ۹۰۰ متر فاصله دارد که بیشتر از فاصله ­ی استاندارد هست. به همین جهت ساکنین غربی روستا، همیشه از افت شدید برق و در نتیجه آسیب رسیدن به لوازم برقی­شان همیشه گله­ مند بوده و خواستار حل این مشکل هستند.

از این رو نصب منبع تغذیه­ ی چهارم در قسمت غربی روستا به شدت احساس می ­شود که امیدواریم مسئولان روستا و شهرستان به فکر این موضوع بوده و با اقدامات لازم مشکل موجود را برطرف سازند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *