آخرین اخبار : 

عروسی ها

یکی از شاخصهای فرهنگی هر منطقه، آداب و رسوم، و رفتار اجتماعی مردم آن منطقه است. مراسم گوناگونی که در روزهای خاص احرا می شود، نشاندهنده اعتقادات و باورهای مردم می باشد.

در منطقه مغان و مخصوصا روستاها به دلیل کوچک بودن منطقه، اکثر مردم همدیگر رو می شناسند. و این یک امتیاز ویژه مخصوصا در امر ازدواج می باشد که زوج ها و خانواده هایشان با شناخت بیشتری نسبت به همدیگر پا پیش می گذارند و وصلت صورت می گیرد.

شناختی که طرفین، قبل از ازدواج از همدیگر دارند باعث تشکیل زندگی های جدیدی می شود که خوشبختانه تا سالهای سال با خوبی و خوشی ادامه پیدا می کند.

خواستگاری:

اکثر ازدواج های صورت گرفته در روستای گوگ تپه بصورت سنتی بوده بصورتی که تمام مراحل شناخت و تفاهم های اولیه زیر نظر خانواده ها صورت می گیرد. در قدم اول بعد از اینکه پسر، دختری را برای ازدواج انتخاب کرد چند نفر خانم از فامیل پسر (معمولا مادر داماد به همراه خواهر داماد یا خاله و عمه داماد) به منزل خانواده عروس می روند و موضوع را مطرح می کنند. در این مراسم معمولا فامیل داماد به هر بهانه ای سعی دارند عروس را ببینند و حرفهایش را بشنوند. بعد از آشنایی اولیه از قبیل شغل و درآمد و سن داماد خانواده عروس مهلت چند روزه ای می گیرند تا با بزرگان خود مشورت کنند ( والبته نظر خود عروس را بپرسند). در این چند روز هم یکی از همان خانم های فامیل داماد از طرق تلفن قضیه را پیگیری می کند. بعد از چند روز بالاخره خانواده عروس جواب مثبت را می دهند.

بعد از گرفتن جواب مثبت از خانواده عروس، خانواده ی داماد بزرگان خود (از جمله پدربزرگ داماد، دایی و عموی داماد) را برای شام به خانه ی خود دعوت می کنند تا حرفهای خود را یکی کنند و بعد از شام راهی خانه ی عروس شوند جهت خواستگاری رسمی و تعیین مهریه و شیربها و زمان عقد و عروسی. مراسم خواستگاری رسمی صورت می گیرد و مهریه و شیربها و زمان مراسمات عقد و عروسی تعیین می شود.

جشن نامزدی:

اولین مراسم، مراسم نامزدی (جشن نامزدی) می باشد. هزینه این جشن بر عهده خانواده داماد می باشد. معمولا خانواده داماد فامیل خود را برای شام یا نهار دعوت می کند . بعد از صرف شام یا نهار به اتفاق فامیل، به خانه ی عروس که آنها نیز خویشاوندان خود را دعوت کرده اند، می روند. در این مراسم که با آهنگ های محلی همراه است ابتدا خطبه ی عقد جاری می شود و عروس و داماد رسما به عقد همدیگر در می آیند. سپس هدایایی از طرف خویشاوندان به عروس و داماد داده می شود.

دوران نامزدی:

در دوران نامزدی که به منظور شناخت بیشتر عروس و داماد از همدیگر می باشد، عروس خانم بارها از طرف خانواده داماد دعوت میشود و از طرف مقابل داماد نیز بارها مهمان خانواده عروس خواهد بود.

در مراسمات و عیدهای مختلف نیز خانواده داماد هدایایی برای عروس و خانواده عروس در نظر می گیرند.

در عید نوروز، خانواده داماد با تزیین سفره هفت سین و خرید کادوهایی (از قبیل طلا و جواهرات و …) راهی خانه ی عروس می شوند.

در عید قربان، خانواده داماد یک گوسفند قربانی را توسط یکی از جوانهای فامیل ( معمولا برادر داماد) به خانه ی عروس می فرستند تا قربانی کنند. در طرف مقابل هم خانواده عروس به کسی که گوسفند را به خانه ی آنها آورده است انعامی می دهند و بعد از قربانی گوسفند، مقداری از گوشت قربانی را به خانه ی داماد می فرستند.

در عید فطر نیز مطابق با آداب و رسوم محلی، خانواده داماد علاوه بر کادوهای مرسومی که معمولا خریده می شوند، فطیر سنتی و حلوای سیاه محلی نیز می پزند و به خانه ی عروس می برند تا به گونه ای تمام شدن ماه رمضان و فرا رسیدن عید فطر را با خوردن نان و حلوای محلی در کنار خانواده عروس جشن بگیرند. این مراسم نیز همراه با آهنگ های محلی می باشد.

در شب یلدا نیز خانواده ی داماد به همراه خویشاوندان نزدیک که اغلب خانم هستند ( از جمله خاله و عمه و زن دایی و زن عمو) با تزیین هندوانه، و خرید آجیل و تنقلات و البته به همراه کادویی برای عروس راهی خانه ی عروس می شوند و در کنار خانواده عروس شب یلدا را با شادی و موسیقی سر می کنند.

حنابندان

هزینه مراسم حنابندان بر عهده خانواده داماد می باشد. از این رو خانواده داماد وسایل مورد نیاز برای تدارک شام ( از قبیل برنج، گوشت، روغن و …) را به خانه ی عروس می فرستند تا از آنها برای تهیه شام استفاده کنند. در زبان ترکی به این وسایل که خانواده عروس در اختیار خانواده عروس می گذارند “دیش خرجی” می گویند.

دو خانواده (خانواده عروس و خانواده داماد) هر کدام اقوام خود را دعوت می کنند و در خانه ی خود از آنها پذیرایی می کنند. بعد از صرف شام، خانواده داماد به اتفاق اقوام خود با شادی و بوق ماشینان به خانه ی عروس می روند. مراسم حنابندان که با جشن و پایکوبی همراه است معمولا تا پاسی از شب ادامه می یابد.

عروس برون

فردای شب حنا، خانواده ی داماد برای بردن عروس راهی خانه ی عروس می شوند. بعد از ساعتی جشن و پایکوبی در خانه ی عروس، برادر عروس با گفتن جملاتی به زبان ترکی با مضمون آرزوی خوشبختی و اولاد سالم، شال (کمربند) قرمزی را به کمر عروس می بندد. بعد از بستن کمربند، دوباره آن را باز می کند و می بندد (سه بار).

سپس پدر عروس (یا یکی از ریش سفیدان فامیل عروس) دست عروس را می گیرد و دور یک سینی بزرگ که قرآن کریم (به منظور زندگی در راه حق)، مقداری نان (نماد روزی و برکت)، یک کاسه آب (نماد زلالی) و آینه (نماد صافی و بی ریایی) داخل آن گذاشته شده می چرخند و دعای خیر و آرزوی خوشبختی می کند برای عروس و داماد.

بعد از دعای خیر پدر عروس، یک شال قرمز روی سر عروس می اندازند که در زبان محلی به این شال “دوآغ” Duağ می گویند که در واقع نماد حجب و حیای عروس می باشد. فامیلهای نزدیک عروس پولهایی را به این شال قرمز می بندند. عروس از زیر قرآن رد می شود و در میان شادی اطرافیان سوار ماشین داماد می شود و به سوی خانه ی داماد راهی می شوند. مادر عروس یک کاسه آب پشت سر ماشین عروس می ریزد.

فامیل های داماد نیز سوار ماشین های خود شده و بوق زنان ماشین عروس را تا خانه ی داماد همراهی می کنند. در خانه داماد نیز ساعتها جشن و پایکوبی خواهد بود به مناسبت ورود عضو جدید خانواده (عروس خانم).

پاتختی

فردای روز عروس برون، مراسم پاتختی برگزار می شود. در این مراسم که معمولا کاملا زنانه می باشد، مادر و خواهر عروس به همراه تعدادی از خانمهای فامیل به خانه ی عروس می روند. مادر عروس همه وسایل عروس را به خانه ی جدید دخترش می برد. همچنین مادر عروس وسایل عصرانی محلی ( شامل نان فطیر محلی، عسل، سبزی، لبنایت و هر چیزی بر اساس سلیقه ی خود) به خانه ی داماد می برد و در آنجا از مهمانان پذیرایی می کنند.

پاتختی در زبان محلی “دوآغ آتدی” (به معنی برداشتن دوآغ{همان شال قرمز}) می باشد.  عروس با یک ظرف شیرینی وارد جمع مهمانان می شود و بعد از خوشامد گویی به همه مهمانان شیرینی تعارف می کند. بخش اصلی این مراسم، همانطور که از اسمش پیداست برداشتن دوآغ (شال قرمز) می باشد که در روز عروسی بر سر عروس انداخته بودند. معمولا یک پسر بچه از فامیل داماد دوآغ را از سر عروس بر می دارد که در واقع نماد این است که عروس به طور رسمی عضوی از خانواده داماد می شود. پسر بچه ای که دوآغ را برداشته از مادر عروس و مادر داماد کادویی به عنوان انعام دریافت می کد.

و در نهایت با سرو عصرانه ای که مادر عروس تدارک دیده بود مراسم پایان می یابد.

 

 

#آداب #رسوم #عروسی #حنابندان #نامزدی #پاتختی #گوگتپه #مغان


  1. حسین می‌گه:

    تشکر از سایت قشنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *